MyBBDepo - Türkiyenin MyBB Deposu Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
webnet avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Vbulletin vs. Mybb vs Xenforo


Sponsor Reklam

Çevrimdışı webnet
 Tarih: 21-09-2015, Saat:21:06
#1
Selamun aleyküm. Şimdi her zaman kendimi mybb sever olarak gördüm. Ancak biraz forum kurcalayınca mybbye küçümseyerek bakan hayli kalabalık ve sesini duyurabilen bir kitle var. Haliyle düşünceleri ve sebepleri de makul göründü bana.
Ancak insan onlara para yetiremiyor. 
Ancak Mybb ve diğer forum scriptleri arasında ne gibi farkları var. Kendilerine has noktalar neler. Ve neden bir temayı görünce hemen hangi scripte ait olduğunu bilebiliyorsunuz. Bunu anlamış değilim. Tema açısından da çok fakirim. 
Onun için ayrı konu mu açsam 
Bunu Beğenenler:
Sponsor Reklam
Sponsor Reklam Sponsor Reklam

İzinli S.G
 Tarih: 21-09-2015, Saat:21:43
#2
Her insanın ölümü tattığı gibi, her webmaster'ım diyende mybb'yi tatmıştır emin ol. Böyle bir karşılatırma yaptım ki o ezik görenler, küçümseyenler geçmişte kullanıp kendini ve sitesini geliştirince paralı sistemlere geçenler hatırlasınlar ilk günlerini.


MyBB'yi basit bir forum olarak kimse görmesin, basit görenler çok büyük hata yapıyor.
MyBB aynı zaman da şöyle de düşünülebilir; kendini geliştirme arayüzü Göz kırpma
Kedini geliştiriyorsun kolay bir şekilde, siteyi geliştiriyorsun, az biraz .html, .css ve .php bilgin olunca bu sefer eklenti ve tema işine giriyorsun derken sana yetmemeye başlıyor parayıda bulmaya başladıysan eğer heh işte o zaman mybb sana ezik geldi paran da var gittin vB lisansı ya da Xenforo lisansı alıp forumu taşıdın ama unutma kendini ne ile geliştirdiğini.

Hangi temanın hangi scripte ya da yapımcıya ait olduğunu bilmek uzun süre bu işlerle uğraşan kişilere has bir özelliktir diyebiliriz ancak, kısa süre bu işleri takip edip bilenlerde var. Konu açıyorlar örnek sizin gibi soruyorlar, temanın yapımcısını ya da scripti nasıl anlarız; sayfa kaynaklarından çok kolay bir şekilde belli olur. Kimisi .css stillerine imza bırakır, kimisi kendine has .css kodu kullanır Vs. gibi.. Bu kendine has stil kullanları bilmekte eski takipçilerin bildiği ve yine onların izlenim ile tecrübeleridir.
Örnek; Siz uzun süre aramızda olmuş olsaydınız, biri forumda tema paylaşınca edit mi yoksa orijinal yapım mı hemen anlardın.
Bunu Beğenenler: PowerTeam , Feyz , FexeJeveL , TheNightMare

Çevrimdışı yamyamix
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:02
#3
Kimne derse desin mybb ücretsiz forumlar arasında en iyisi. Ama ciddi bir proje için yetersiz. Sanal alemde binlerce forum sitesi var bu binlerce forum arasından Türkiye'de nam yapmış üç tane mybb yazılımı kullanan site gösteremezsiniz.

İnsanlar parayı bulunca vBulletin veya Xenforo'ya gidiyor demişiniz. Evet gidiyorlar cünkü mybb yetersiz bir düşünün eğer yeterli olsaydı ücretsiz dururken insanlar enayi mi ki para harcasın?

Mybb de bi database sorunu var ki akıllara zarar hemen şişiyor ve tutmuş forumda işe yaramıyor. Lütfen dürüst olalım. Yani mybb kullanan bizler akıllıyız. Ama binlerce vBulletin ve Xenforo kullanan maxicep frmtr r10 iyinet wmaraci gibi site sahipleri enayi öyle mi?

E peki çıksın biri ortaya mybb yöneticileri de dahil benim şöyle bir mybb sitem var şu kadar konusu var şu kadar yorumu var ve Türkiye'de herkes biliyor var mı öyle bir siteniz? 
Bunu Beğenenler: Feyz

İzinli S.G
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:15
#4
Hemen çıkışlı olarak gelmeyin hocam lütfen, Ben yorumum da kullanan akıllı kullanmayan enayi tarzında cümle bile kurmadım, demek istediğim ezik ve küçümseyerek bakanlar mybb'yi kullandığı günleri unutmasın. Sen de diyorsun zaten parayı bulunca ya da kazanınca hemen ciddi yatırım yaparak lisanslı yani ücretli forum scriptlerine yönleniyorlar.Bu arada akıllı adam çıkıp demez benim mybb forumum büyük işte sitem! Niye durduk yere tehlikeye gireyim veya girsinler ki? mybb.com.tr sitesine son 2 haftadır saldırı var, ben şimdi çıkıpta burada sazan gibi aha benim sitem büyük al sana kapak desem ne olacak? Dostum var düşmanım var, özellikle yönetimden kimse çıkıpta demez benim büyük forumum var, ha yok mu? Var emin ol.  Göz kırpma
Bunu Beğenenler: Feyz

Çevrimdışı Smyrna35
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:20
#5
(21-09-2015, Saat:22:02)yamyamix Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kimne derse desin mybb ücretsiz forumlar arasında en iyisi. Ama ciddi bir proje için yetersiz. Sanal alemde binlerce forum sitesi var bu binlerce forum arasından Türkiye'de nam yapmış üç tane mybb yazılımı kullanan site gösteremezsiniz.

İnsanlar parayı bulunca vBulletin veya Xenforo'ya gidiyor demişiniz. Evet gidiyorlar cünkü mybb yetersiz bir düşünün eğer yeterli olsaydı ücretsiz dururken insanlar enayi mi ki para harcasın?

Mybb de bi database sorunu var ki akıllara zarar hemen şişiyor ve tutmuş forumda işe yaramıyor. Lütfen dürüst olalım. Yani mybb kullanan bizler akıllıyız. Ama binlerce vBulletin ve Xenforo kullanan maxicep frmtr r10 iyinet wmaraci gibi site sahipleri enayi öyle mi?

E peki çıksın biri ortaya mybb yöneticileri de dahil benim şöyle bir mybb sitem var şu kadar konusu var şu kadar yorumu var ve Türkiye'de herkes biliyor var mı öyle bir siteniz? 

Şöyle bir şey de var herkes ücretli yaparken sen bir şeyi ücretsiz yaparsan bu şöyle bir yanılgıya/ön yargıya neden oluyor. "Bu ücretsiz kesin bunda bir şey var" gibi bir yanılgılar oluşuyor.

Mybb ile iyi forumlar neden yok bilindiği üzere mybb 1.4.x ve 1.6.x sürümlerinde yeteri kadar iyi değildi bunu açıkça dile getirebilirim ama 1.8.x sürümlerinde pek olmasada biraz daha iyiye doğru adım attığını söylüyebilirim.
Ücretsiz olması nedeniyle ve bunu gönüllü kişilerin yapması nedeniyle gelişim olarak yetersiz kalabiliyor ki diğer scriptler ücret aldıkları için genel olarak yaşantılarını kendi scriptlerine ayırabiliyorlar.
Ama ne yazık ki gönüllü olarak bir iş yapıyorsun hayata tutunabilmek için ekstra işlerde gerekiyor bu nedenle tam zamanlı çalışma yapamayabiliyorlar. Mesela ben burada gönüllü olarak destek veriyorum ama 7/24 destek veremiyorum ama birine ürün sattığımda ona elimden geldiğince hizmet vermeye bu hizmeti geliştirmeye yönelik çalışma yapmaya çalışırım.

Not: Ücretsiz forumlar arasında dediğiniz gibi en iyisi mybb bana göre de ücretli olsa belki ücretlilerde de en iyisi olabilecek bir scripttir ama tamamen gönüllü olarak bu işi yapıyorlar.
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı JohnVasquez
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:45
#6
Hazır konu açılmışken dile getireyim dedim, geçenlerde SMF destek forumlarından birine girdim. En iyi ücretsiz forum scripti SMF. Ayrıca desteklemeyen karşı çıkan bir kişi bile yok. Yorum yazdım altına SMF'de bu kadar büyüttüğünüz özellik ne? Hani ne buldunuz SMF'de. Anında banladılar beni sonra başlamışlar Mybb ve SMF kıyaslanamaz bile. Denemek maksatıyla bir SMF Forum açtım ama ne tema açısından göze hitap ediyor ne de admin paneli kullanışlı. Mybb kadar iyi bir script bulamadım şu ana kadar. Hani çoğu işlevinizi görüyor, oyun forumu için, grafik forumu için ya da ne bileyim müzik forumu için hepsi için ayrı ayrı eklentiler var ve gayet kullanışlı. Ben Mybb varken IPB dışında hiçbir script kullanmam. E tabi itirazı olan mutlaka vardır ama bu benim şahsiz görüşüm.
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı semih7106
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:48
(Son Düzenleme: 21-09-2015, Saat:22:49, Düzenleyen: semih7106.)
#7
MyBB nin eksiği yok mükemmel diyemesek de hatrı sayılır bir kitlesi var Gülümseme

Kod:
http://www.forum-software.org/forum-comparator/mybb-vs-vbulletin4-vs-xenforo
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı Feyz
 Tarih: 21-09-2015, Saat:22:52
#8
ben, mybb diyorum.
kolay, gelişmiş ve geliştirilebilir, düzenlenebilir açık kaynak kodlu bir yazılım.

belirli bir kitleye ulaşana kadar, başka yazılımlara vereceğim parayı mybb'ye veririm. tema olsun, eklenti olsun vs. en azından iyi bir altyapı hazırlar, kullanıcıyı memnun ederim. ileride, belirlediğim kitleye ulaşınca xenf. olsun vb. olsun çok istiyorsam geçerim.

lakin, büyük projeler için mybb'nin stok haliyle yeterli bir yazılım olduğunu düşünmüyorum ve gerçekten de öyle. çünkü, veritabanı dediğiniz gibi çabuk şişiyor, hele siteye yoğun giriş çıkışların olduğu bir saatte saldırı varsa dedike bir sunucu bile rahatlıkla tıkanıyor. zamanında, bizzat yaşandı ve test edildi. şimdi ise, daha büyük hitler ufak bir vds ile karşılanıyor.

yani, kullanımına göre geliştirilmemiş bir sistem, her ne olursa olsun yarı yolda bırakır.

düşünmek, geliştirmek, ilerletmek gerek.

saygılarımla..
Bunu Beğenenler: yamyamix

 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Onay [1.8] Mybb webseyrek Teması 1.8x Türkçe webseyrek 1 453 20-04-2018, Saat:19:47
Son Yorum: Machine
  Mybb sitemde Hata camoka1903 3 1,110 05-02-2017, Saat:14:36
Son Yorum: EmreKarakaya
  MyBB Bakım & Optimizasyon, Full Kurulum Hizmetleri + Para İadeli Phoenix 1 1,151 23-01-2017, Saat:21:57
Son Yorum: S.G
  Mybb Arka Plan Rengi cihateren 9 2,316 16-10-2016, Saat:03:35
Son Yorum: Kiliza
  Mybb İnferno Shoutbox Loading Sorunu VenomBoss 5 1,814 15-09-2016, Saat:14:41
Son Yorum: EmreKarakayaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi