MyBBDepo - Türkiyenin MyBB Deposu Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
DoctorMyBB avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

"Neden Websitem Yükselmiyor?" Diyenlere İşte Cevap.


Sponsor Reklam

Çevrimdışı DoctorMyBB
 Tarih: 11-06-2015, Saat:22:58
#1
Herkese Merhaba,
İlk ve yeni bir makalem ile karşınızdayım.

Bugün çok sık tartışılan bir konu hakkında konuşacağız.
Elbetteki, çoğu webmaster'ın dilinden düşmeyen; "Neden Websitem Yükselmiyor?" sorusuna hep beraber yanıt arayacağız.
Makale biraz uzun, ancak uzun olmasına değdiğini anlayacaksınız. Yazıdan sıkılmayın diye hepsini bölümlere ayırdım.

Başlayalım!

Websitenizin İsmi ile Konusu arasındaki eşdeğer anlam
Şunu unutmayınız, Websitenizin ismini, içeriğini yansıtan bir ayna gibi düşünmeniz gerekir. Çünkü kullanıcılar, sitenin içeriğini bilmekten çok ismini öğrenmek ister. Websitenizin ismide, konusunu açıklar. Ve o konuya ilgili kullanıcılar yavaş yavaş siteniz hazır olduktan sonra gelmeye başlar. Böylece siteniz yavaş yavaş büyür, gelişir ve ün kazanır. Birbiriyle uyumlu kelimeler arasında seçmeye özen göstermenizi öneririm. Yani kelimeler ile bir mana kazanmalıdır. Örnek verirsek: MyBBDepo demek, MyBB hakkında bilgi paylaşımı ve bilgi arşivleri topluluğu anlamını çağrıştırıyor. Sizde yabancı isimler seçmek yerine, Türkçe ve birbiriyle uyumlu kelimeleri birleştirerek güzel isimler seçiniz. Ve böylece hem Türkçemizi korumuş olursunuz, hemde birbiriyle pek uyumlu isimli bir websitesine sahip olmuş oluyorsunuz.

Otoriter ve yumuşak bir yönetim şekli, Ekip
Websitenizin ismini seçtikten sonra, çevrenizdeki arkadaşlarınızdan veya internetteki güvenebileceğiniz yakın dostlarınızla beraber bir ekip kurmanız gerekir. Buna da "Yönetim Ekibi" diyoruz. Bu bahsettiğimiz ekip, siteyi ayakta tutup, idare edebilecek bir kapasiteye sahip olmalıdır. Sitenize bir script yüklediniz ve ayarlarını yaptınız diye farz edelim. Yönetim ekibinizle beraber çalışıyorsunuz ve yavaş yavaş üyeler gelmeye başladı diye düşünelim. Üyeler gelsede Yönetim ekibiniz üye geldi diye sevincinden gevşeyemeye başlamamasına özellikle dikkat ediniz. Ekibiniz son derece otoriter olmalı ancak kullanıcılarına da saygı ve sevgi ile de yaklaşmalıdır. Ekibiniz, kurallarınıza uymayanları gerektiği şekilde işlemini yapmalıdır. Ve asla gevşeklik yaşanmasına izin vermeyin, ekip çalışanlarınız gerektiği işlemi ne fazla, ne az yapmalıdır. Örnek verelim bir kullanıcı 10 gün uzaklaştırma cezası aldı, bu cezayı veren kişinin 10 günden ne fazla ne de az ceza vermesine izin veriniz. Yani dediğim gibi son derece otoriter olun, ancak kullanıcılarınıza da son derece de yumuşak davranmalısınız. Esneklik ve dinamik yönetim şekli kavramı da buradan gelmektedir.

Konusu ile açılmış website sayısı
Yüksek , güçlü, kaliteli ve kapasiteli bir website kurmanın 3. admına geldik. Elbetteki burası diğer önceki 2 maddeden daha önemli. Site açacağınız zaman hepimiz biliriz ki konusunu düşünerek açarız. Ancak bu düşündüğünüz konu hakkında daha önce kaç websitesi açılmış ya da kaç websitesi var hadi o da olmadı kaç rakipleriniz olacak araştırmanız gerekmektedir. Ve o rakiplerinizin kapasitesini, kalitesini bilmeniz gerekir. Ve rakiplerinizden daha güçlü bir websitesi açmak için, öncelikle onlardan daha dinamik, kaliteli ve kolay bir temel yapı, sonra dış görünüşüdür. Unutmayınız, kullanıcılar o konu ile ilk açılmış siteleri daha çok tercih etmektedir. Yani örneğin Minecraft hakkında bir site açtınız. Ancak minecraft hakkında çok fazla site var bu nedenle siteniz pekte parlak bir geleceğe sahip değildir diye düşünüyorum.

Profesyonellerden Destek
Sitenize bir script kurdunuz. O script hakkında destek veren sitelerden kendinizi geliştirici şeyler ile eğitiniz. Ancak sadece bu da değil, bilemediğiniz ya da aklınıza takılan bir şey konusunda da onlardan yardım almanız gerekir. Hatta onlarla biriyle tanışın ve websitenizi beraber büyütün. Böylece işiniz bir nebze de olsa kolaylaşmış olur. Ancak seçtiğiniz kişi gerçekten alanında Profesyonel olmalı. Ve arkanızda her hangi bir problem aldığınızda teknik destek alabileceğiniz profesyonel koderler olmalı. Onlar ile sitenizin pek te sıkıntıya uğrayacağını düşünmemekteyim.

Var olan Konu, Yazı ve Mesaj Sayısı
Sitenizi açtığınızda hemen yürürlüğe girmesin. En azından her kategorisinde en az 20 konu bulunsun ve takım arkadaşlarınızla ufak sohbetler yer alsın. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler, boş bir site olduğunu düşünmez ve güzel bir topluluğu olduğunu anlayarak sizlere üye gelir. Ve siteniz gittikçe büyümeye başlar.

Kampanya İlanı
Üyelerinize ufak ve sizin idare edebileceğiniz küçük kampanyalar düzenlemenizi önermekteyim. Mesela 10 konu açan Uzman Üye olabilir gibi vs. Böyle kampanyalar, ziyaretçileri ilgisini çeker ve daha fazla kullanıcının gelmesini sağlar. Özellikle, para ile sattığınız bir üyelik grubunu, Örnek verelim V.I.P kullanıcısını kampanya ile bedava vererek ziyaretçilerin üye olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

SEO ve Bot Dostu Site
Seo, bir websitesi için olmazsa olmaz denecek kadar önemli bir yere sahiptir. Websitenizin, arama motorlarında üst sırada rol oynamasını sağlamanız için Seo kurmanız büyük bir önem taşımaktadır. Google SEO, Yandex SEO vs. gibi sitenizi yükseltici bir materyal bulundurmanız, her websitesi için iyidir. Hatasız bir SEO optimizasyonu ile Düzgün çalışan bir SEO Puanı Ölçeri ile sitenizi sürekli yukarıda tutmaya çalışabilirsiniz. Bu size büyük bir fayda sağlayacaktır. Üstelik sadece Botlara karşı bir fayda değil, ziyaretçilerinize de fayda sağlayacaktır. Nasıl mı ? Örneğin MyBB ye Google SEO pluginini entegre ettiniz. Ziyaretçileriniz, sitenizde varolan konuların URL sini daha kolay bulabilir. Mesela; "www.siteadiniz.com/showthread.php?vs......" diye giden uzun bir linki "www.siteadiniz.com/konu-forum-kurallarimiz.html" şeklinde çok daha kolay hale getirilmiş URL ler ile ziyaretçileriniz de bu pluginden yararlanacaktır.

İyi bir Hosting Seçimi Önemlidir
Hosting, bir websitesini içerisinde barındırdığı sunuculara sahip olan ve müşterilerine 7/24 destekte bulunan bir website sipariş merkezi diyebileceğimiz firmalara verilen isimdir. Bu Hosting Firmalarının bazıları mükemmel destek verir bazıları ilgisiz davranabilir. İşte bu tür Hostingleri nasıl anlayabileceğinizi göstereceğim sizlere.

İyi bir Hosting nasıl anlaşılır?
  1. Hosting Firmanıza, Ticket atın. Ve ticket iletinizde de şunlar bulunmalı diye düşünüyorum; "Merhaba Sayın Hosting Yönetimi, bir website sipariş etmek istiyorum ancak sizin hakkınızda da daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Hostinginizin 7/24 destek verip vermediğini, uzun süre kapanmama garantisini, sunucularınızda ne tür özelliklerin olduğunu, geri iade garantisini ve koşulların olup olmadığını, sunucuların ara-sıra problem yaşatmadığını bilmek istiyorum. Acaba bu bilgileri bana verebilir misiniz ?". Bu bir örnek tickettir. Ancak sizin de mutlaka bu tarz bir ticket atmanız gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede Hosting yöneticinizle problem yaşamaz, sitenizi uzun süre barındırabilirsiniz.
  2. Öncelike Hosting'iniz ücretsiz bir website imkanı sağlıyorsa, öncelikle bir kaç ay o ücretsiz hosting deneyimini keşfedin. Eğer ücretsiz hostinginizde problem yaşanıyorsa, muhtemelen (tabi muhtemelen) premium hostinglerde de aynı problem yaşanabilir demektir. Bu yüzden daha kaliteli ve daha güvenilir bir hostingle karşılaştırma yapmanızı önermekteyim.
  3. Maddi durum konusunda size destek verip, yardımcı olabileceklerinden emin olun. Ufak indirim yapabileceklerini ya da sizin maddiyat durumunuza uygun olduğuna dikkat ediniz.
  4. Personelleri size karşı nasıl davrandığına dikkat ediniz. Önemseyerek destek verdiklerini mi yoksa 1 soru sorup cevapladıktan sonra ardından diğer soruyu sorup cevap vermezlerse ilgisiz bir hosting firmasıdır demektir.
Websitelerin Kalbi, Sunucular
Websitelerin ana merkezi olan Sunucuların bazılar çok çabuk çökebilmesi bazılarında o kadar şeye rağmen hala dayandığına karşı dikkat etmek gerekir. Öncelikle Hostinginizin sunduğu Disk alanı, Bandwith, INODES ve Sunucuda bulunan özellikrin çok iyi olması gerekmektedir. Çünkü, Websiteniz, sunucunuzun sınırlarını aşamaz. Daima sunucunun emirlerini dinler ve yapar. Sitenizin ani erişim kaybı yaşaması, bir bölümünün çalışamaması, bir kod ekledikten sonra Server Error hatası vermesi hepsi Sunucu kaynaklıdır. Bu nedenle çok iyi bir VDS ya da VPS sunucuya sahip olmanız gerekmektedir.

Umarım makalemi okurken sıkılmamışsınızdır.
Şimdilik bu kadar yazabildim ancak gayet güzel bir yazı oldu benim için.
Umarım sizin içinde öyledir.
Hayırlı günler dilerim.. 
Hoşçakalın...
Cevapla
Bunu Beğenenler: Lyklor , EmreKRMN , trafikci258 , NY.Net
Sponsor Reklam
Sponsor Reklam Sponsor Reklam

İzinli EmreKRMN
 Tarih: 12-06-2015, Saat:01:25
#2
Güzel ve anlaşılır bir yazı olmuş
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı NY.Net
 Tarih: 12-06-2015, Saat:11:13
(Son Düzenleme: 12-06-2015, Saat:11:14, Düzenleyen: NY.Net.)
#3
yazı için teşekkürler iyi bir yazı olmuş.
Bizim durumda güzel site paylaşımlı hostingde barınıyor 3 adet indirme sunucusu kuruyoruz Açık Ağızlı Gülümseme . Site için sunucuya para vermiyoruz sanal sunucular satın alıyoruz güzel hallediyoruz Açık Ağızlı Gülümseme 
Ne gerek var site için sunucuya Açık Ağızlı Gülümseme tek rakibimiz mediafire Açık Ağızlı Gülümseme
Cevapla
Bunu Beğenenler:

 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Eklenti - Yama - Plugin [1.4 - 1.6 - 1.8] Yeni Konu ve Yorum Oluşturma ve Hızlı Cevap Bölümlerine Hatırlatma Metni Ekleme elliva 6 2,255 07-07-2016, Saat:16:47
Son Yorum: Rocky
  Google neden sıralamanızı düşürür [Cevap] depresif 2 1,345 06-07-2014, Saat:21:19
Son Yorum: depresif
  MyBB Hızlı Cevap Alanı Rengini Değiştirmek BlackCat 3 2,439 03-01-2014, Saat:20:02
Son Yorum: EdwardKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

bahis siteleri https://bahisara.net

sex hikaye porno izle türk porno

istanbul escort

istanbul escort

istanbul escort - türk porno - http://livetur.net

türk ifşa , seks hikayeleri , seks hikaye