MyBBDepo - Türkiyenin MyBB Deposu Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
xpserkan avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Derecelendirme: 5/5 - 4 oy

MyBB 1.8 Tema & Eklentiler Hakkında Önemli Duyuru !


Sponsor Reklam

Çevrimdışı xpserkan
 Tarih: 28-08-2014, Saat:16:46
#1
Merhaba Arkadaşlar ve Değerli MyBB Kullanıcılar,
1.8 sürümü çıktı çıkacak fakat, değişen ve karşılaşılacak hem güzellik hem yenilik ve olası yaşanabilinecek hatalardan, Herkes bir haber gibi görülüyor. Bu konuyu açmamım sebebi sizleri elimden geldiğince bilinçlendirmek ve gerekli önlemlerinizi aldırmak. 1.8 sürümü ile bareber oldukça fazla yenilikte geliyor ki bulardan en önemliside gelişmiş editörün olması, spam sitemini eklenmesi. Yaklaşık 150 küsür yenilik ve değişiklik söz konusu, çeviriyi yaparken oldukça güzellik ve kolaylıkların eklendiğini birebir gördüm ve bunlardan bazılarınıda hem grup sayfamızda hemde kendi kişisel facebook sayfamda paylaştım. Aslında hepsini burada tek tek yazıp resimleri de eklemek isterdim fakat, öyle üç beş özellik değil ki hangi birini ekleyip tanıtalım sizlere. Tabi bunların zaman içerisinde yinede tek tek tanıtım ve kullanımlarını içeren konularda açacağız.

Yenilik ve güzellikler bir yana, konumuzun asıl amacına geri dönelim..

Öncelikle, tema yapımcıları ve tema yaptıracak olanlar, 1.8 sürümü çıkana kadar beklesinler. Aksi halde 1.6 sürümü ile yapılan temalar, 1.8 sürümünde sizlere birçok eksik ve hatalar yaşayacaktır bilginize. 1.8 sürümünde birçok şablon yenilendi ve aynı şekilde birçok yeni eklenen şablonlar mevcut, ayrıca CSS stilleride hem yenilendi hemde değişti.

Eklentilerden bazılarıda çalışmayabilir, birçoğu sürüm uyumsuzluğu hatası verecektir ki bunu düzeltmek oldukça basit ancak, kimiside değişen şablon sisteminden dolayı çalışmayabilir, aslında pek fazla ciddi bir değişiklik yok gibi görünsede basit bir fonksiyon kodunun değişmesi bile çalışan eklentiyi devre dışı bırakabilir. Eklenti güncellemelerini elimizden geldiğince sağlayacağız onlar için korkulacak bir durum söz konusu değil.
Örnek olarak; Resim boyutlandırıcılar çalışmayacaktır, (özellikle G33k ve Ncode) çünkü, MyBB artık prototype kütüphanesi yerine => Jquery'yi çekirdek yapı olarak eklemiş bulunuyor. Burada önemli olan kısım temalarınızın artık 1.8 sürümünde çöp olacağıdır.

1.8 çıkış tarihi henüz tam olarak kesin değil ancak, durumlar bu ay sonu ya da önümüzdeki ay içinde kesin çıkacağı/yayınlanacağı yönünde görülüyor. Resmi site 1.8 sürümüne geçti ve sanırım bunu bilmeyen çok az kişi vardır, amaçları sistemin eksiklerini giderebilmek için yani önce kendileri geçti ki varsa hatalı ya da eksik kısımlar kullanıcılardan gelecek olan rapor bildirimlerine göre bunlarıda telafi etmek. Bu arada 1.8 Türkçe çevirisi şu an hazır ve bizlerde çıkmasını hazır kıta bekliyoruz.

Ayrıca, 1.6 sürümünden 1.8 sürümüne geçiş yapmadan önce kullanıcıların oldukça sakin ve acele etmeden geçiş ve güncelleme işlemlerini yapmalarını öneriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer 1.8 sürümüne geçiş yapılacaksa, sitelerinizde yüklü tüm eklenti ve temaları (default tema hariç) siliniz ki sorunsuz ve temiz bir geçiş sağlanabilinsin. Aynı şekilde yapmış olduğunuz özelleştirmeleride kaybedeceksiniz çünkü, gelecek sürüm sıradan br güncelleme ve geçiş sürümü olmayacak ve tüm mybb dosyalarınız değişecek yani yayınlanacak olan 1.8 paketi hem güncelleme hemde sıfır paket olarak yayınlanacak. Tek paket ile hem güncelleme hemde sıfır kurulum yapılabilecek. Bu da tüm dosyalarınızın sıfırlanacağı/değişeceği ve yaptığınız tüm tema, şablon, alt sayfa + .php düzenlemelerinin silineceği anlamına geliyor.

Ne yapacaksınız peki?
Ben yapabileceğiniz en güzel, kısa ve temiz bir yol öneriyorum;
1.8 sürümüne geçiş yapacaksınız eğer, sitenizin mybb sürümü 1.8'den önce yayınlanan son sürüm olacak misal şu anki son sürüm 1.6.15, 1.8 ile beraber eğer 1.6.16 gelmez ise ya da gelirse farketmez 1.6.16 güncellemesini yapmanıza gerek kalmaz ve direkt 1.8 geçiş işlemini yapabilirsiniz. Burada son sürüm kullandığınızı farz ediyorum, önce sağlam bir full yedek alacaksınız, daha sonra üstede de belirttiğim gibi tüm eklentilerinizi ve temalarınızı (default tema hariç) sileceksiniz ve ardından geçiş yapacaksınız. Son olarak geçiş yaptıktan sonra, tekrar PhpMyAdmin paneline girip sadece forumun veritabanı yedeğini alıyorsunuz ve veritabanını + FTP'deki dosyaların tümünü siliyorsunuz. Daha sonra tekrar sıfır kurulum paketini yükleyerek yeni bir veritabanı oluşturup sıfır kurulum yapıyorsunuz, ardından sıfır kuruluma ait veritabanı tablolarını silip (veritabanı silmiyorsunuz sadece tabloları) almış olduğunuz veritabanını içe aktarıyorsunuz yani import edeceksiniz. Bu işlemin ardından da Admin KP => Araçlar & Bakım => Sayım & Yapılandırmaları tek tek çalıştırıp son olarakta => Önbellek Yönetiminden tüm önbellekleri yeniden güncelleyeceksiniz. Böylece temiz bir geçiş sağlamış olacaksınız ve kesinlikle bu şekilde işlem yapmanızı tavsiye ediyorum. Eskiye dair birşe kalmamış olur ve herşey güncel olmuş olur. Bu arada FTP'den ./uploads klasörünüzü geri yüklemeyi unutmayın eğer avatar ya da ek dosyalar varsa sayım yapmadan önce ./uploads klasörünü yüklemeniz gerekir aksi halde hata olarak görünecektir.

Son olarak, sormak istedikleriniz varsa eğer bu konu altından sorabilirsiniz, bende elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Saygılarımla,
MCTR Team - XpSerkan
Cevapla
Sponsor Reklam
Sponsor Reklam Sponsor Reklam

Çevrimdışı MelihAtasever
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:13
(Son Düzenleme: 28-08-2014, Saat:17:13, Düzenleyen: MelihAtasever.)
#2
anlaşılan baya iş çıkacak serkan abi tüm emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler Süper bu arada serkan abi bir şey sormak istiyorum sen veya mctr ekibindeki abilerim kardeşlerim sürüm çıktıktan bir süre sonra bütün işlemleri ve site bakımını ücretli olarak site sahiplerine sunmayı düşünürmüsünüz aklımda öyle gezdiyiroumda , madem o kadar emeğim var sitemde güvenli ellerin yapmasını daha çok isterim iş ayrı abilik kardeşlik ayrı bu arada unutmadan Süper
Cevapla
Bunu Beğenenler: xpserkan , Emektar

Çevrimdışı xpserkan
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:23
#3
(28-08-2014, Saat:17:13)KaptaN_38 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: anlaşılan baya iş çıkacak serkan abi tüm emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler Süper bu arada serkan abi bir şey sormak istiyorum sen veya mctr ekibindeki abilerim kardeşlerim sürüm çıktıktan bir süre sonra bütün işlemleri ve site bakımını ücretli olarak site sahiplerine sunmayı düşünürmüsünüz aklımda öyle gezdiyiroumda , madem o kadar emeğim var sitemde güvenli ellerin yapmasını daha çok isterim iş ayrı abilik kardeşlik ayrı bu arada unutmadan Süper

Tabi bunu için eğer istenilirse ben veya diğer ekip ardaşlarım gerekli geçiş/güncelleme ve bakım işlerini özel olarakta yapıyoruz. Eğer bana yaptıracaksanız şimdiden söyleyeyim 1.8 için müşteri listem bir hayli şişmiş durumda, yani sıranızın gelmesini beklemeye razı iseniz sizide listeme eklerim veya diğer ekip arkadaşlarımdan birine ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Bunu Beğenenler: MelihAtasever , Emektar , Manager

Çevrimdışı antidetron
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:24
#4
Konu için teşekkürler.

1.8 sürümü ile 1.8'e uygun seo eklentisinin aynı anda çıkıp çıkmayacağına dair bir haber var mı?
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı Rugfre
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:28
#5
Çevirirken Dedinizde Yabancı Ülkelerde Yayınlandımıki?
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı masterbilgi
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:30
#6
Bu bir 1.8 in pro sürümü olacak mı
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı xpserkan
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:31
#7
(28-08-2014, Saat:17:24)antidetron Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu için teşekkürler.

1.8 sürümü ile 1.8'e uygun seo eklentisinin aynı anda çıkıp çıkmayacağına dair bir haber var mı?

Google seo eklentisinin sürümünü 1.8 yaparak kullanabilirsiniz. Eklenti yapımcısı bu konu hakkında herhangi bir duyuru yapmadı fakat, 1.6.8 seo sürümünü yayınladığında bu sürüm artık 1.6 serisi için son sürümdür diye belirtmişti ve eş zamanlı bir güncel seo eklentisi yayınlayabilir belli olmaz, yinede eğer yayınlanmaz ise dediğim gibi eklenti sürümü yükseltilip kısa vadeli bir kullanım yapılabilir. Yeni sürüm çıkıncada siler yenisini yüklersiniz.

(28-08-2014, Saat:17:28)Rugfre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çevirirken Dedinizde Yabancı Ülkelerde Yayınlandımıki?

Stabil paket henüz hiçbir yerde yayınlanmadı hocam. Biz 1.8 Beta 3 üzerinden çeviriyi yaptık aynı şekilde herkes aynı işlemi uyguladı.

(28-08-2014, Saat:17:30)masterbilgi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu bir 1.8 in pro sürümü olacak mı

Evet hocam, 1.8 için özel bir pro paket çalışmamız mevcut. Ancak eklenti olarak gelecek, paket değil.
Cevapla
Bunu Beğenenler:

İzinli EmreKRMN
 Tarih: 28-08-2014, Saat:17:34
#8
bilgilendirme için teşekkürler.
Cevapla
Bunu Beğenenler:

 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Bigi [MCTR] 1.8.8 ve Shell Uyarısı Hakkında - Genel Duyuru ! xpserkan 37 9,034 01-12-2017, Saat:11:49
Son Yorum: exe676
  MybbUzmani Kaliteli Mybb Eklentileri EmreKarakaya 11 2,706 12-08-2016, Saat:00:01
Son Yorum: proallturkey
  Mybb 'ye Gelişmiş Editör Sonunda Geldi EmreKarakaya 5 4,333 19-12-2014, Saat:14:33
Son Yorum: buracat
  Eklenti & Tema Paylaşımı Yapanlar ! xpserkan 6 2,958 27-11-2014, Saat:05:23
Son Yorum: eksewest
  MyBB 1.8 Kararlı Sürüm Yayınlandı. [Resmi Açıklama] BlackCat 34 12,006 02-09-2014, Saat:20:29
Son Yorum: reelapKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi