MyBB Depo Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: MyBB 1.8 Güncelleme/Geçiş İşlemleri
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5
MyBB 1.8 Sürümüne Güncelleme ve Geçiş İşlemleri Detaylı Anlatım

Merhaba arkadaşlar, Değerli MyBB Kullanıcıları,
Bu konuda sizlere elimden geldiğince en az hatasız bir şekilde forumlarınızı nasıl 1.8 sürümüne güncelleyeceğinizi anlatacağım.

Pro Paket kullanıcıları:
Ayrıca bu anlatım pro paket kullanıcıları için de geçerlidir. Pro paket kullanıcılarıda orjinal 1.8 paketeni kullanarak güncelleme/geçiş işlemlerini yapsınlar.
İlerleyen günlerde yeni pro paket çalışması tekrar yapılacaktır. Pro paket çıkacak diye kimse beklemesin ve sitelerini güncellesin arkadaşlar.

Yedekleme İşlemi:
Herşeyden önce ne olursa olsun mutlaka sitelerinizin full yedekleri (veritabanı + ftp dosyaları) almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu sayede olası yaşayabileceğiniz sorunlar patlak verecek olursa şayet geri dönme şansınız olsun.

Yedek alma konusunda bilginiz yoksa eğer aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz..

Yedekleri aldıktan sonra;
Admin Kp » Ayarlar » Genel Yapılandırma Ayarları » Tüm Eklentileri Kapat? kısmındaki Seçeneği mutlaka ''Evet'' olarak seçiniz.
Kullandığınız tüm temaları silin (default tema hariç) Eğer, tema konusunda yeterince bilgi sahibi iseniz size lazım olan temayı silmeyin ve;
Admin KP » Temalar & Şablonlar » Şablonlar » Güncelleştirilmiş Şablonları Bul kısmından değişen/güncellenen tema şablonu farklarını kontrol edip karşılaştırma yaparak temalarınızı 1.8 sürümüne uyarlayabilirsiniz. Bu biraz zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir, fakat başka çözüm yolu yoktur.

Evet, tüm eklentileri kapattık, tema konusunda anlaştık sonraki adıma geçebiliriz.

Güncelleme yapmak için;
Öncelikle sitelerinizin sürümleri, minimum 1.6.14 ya da 1.6.15 olması gerekir.
Eğer sürümünüz 1.6.14'den eski ise lütfen önce normal 1.6 serisini tamamlayın ve daha sonra 1.8 sürümüne geçiş yapın.
Aksi halde çeşitli ''SQL hataları'' alabilirsiniz.

Sıfır kurulum paketini indiriyorsunuz, (sıfır kurulum paketi ile hem güncelleme hemde sıfır kurulum yapabilirsiniz).
Paketi indirdikten sonra, .rar dosyasını açıp ''FTP-Upload'' klasörünün içindeki dosyaların tümünü FTP'ye kurulu olan sitenin/forumun dosyaların üstüne atıyorsun, değiştirilsin mi sorusuna ''Evet'' diyorsunuz.

Güncelleme işlemini başlatmak için;
site-adresi.com/install/upgrade.php olarak adres satırına yazıp başlatıyorsunuz ve güncelleme direktiflerini tamamlıyorsunuz.

Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra;

Varsa, tamamen kaldırmanız gereken eklentiler:
  • Default Profil Eklentisi
  • Default Avatar Eklentisi
  • Stop Forum Spam Eklentisi
  • Kayıtta Güvenlik Sorusu Eklentisi
  • Gravatar Eklentisi
  • contact/İletişim Eklentisi
  • Gelişmiş Editör Eklentisi (artık hangisi sitenizde kurulu ise)
  • Resimleri/Videoları/İmzaları ve WWW butonlarını Ziyaretçilere Gizle Eklentisi (hangisi varsa)
  • Konuyu Düzenleme Sebebi Eklentisi
  • Profili Rapor Et Eklentisi
  • Hızlı Tema Değiştir Eklentisi
  • Silinen Konuları/Yorumları Geri Getir Eklentisi
  • Ek Moderatör/Yönetici İzinleri Eklentisi

Güncelleme İşleminden sonra yapılması/kontrol edilmesi/güncellenmesi gereken ayarlar:
  • Özel profil alanlarınızı kontrol edin, yeni ayarlar mevcut ve gerekli ayarları yeniden uygulayın.
  • Forum izinlerinizi kontrol edin, yeni ayarlar mevcut ve gerekli ayarları yeniden uygulayın.
  • Grup izinleri ve ayarlarınızıda kontrol edip güncelleyin.
  • Sayım ve Yapılandırmaları tek tek çalıştırın.
    *Admin Kp » Araçlar & Bakım » Sayım & Yapılandırma
  • Önbellekleri tek tek yeniden oluşturun/güncelleyin.
    *Admin Kp » Araçlar & Bakım » Önbellek Yönetimi
  • Yeni eklenen, Spam Temizleme İşlemi Ayarlarını yapılandırın. ve StopForumSpam.Com sitesine kayıt olup, ''API Anahtarınızı'' alıp ayarlardaki kutuya yapıştırın. Gerekli bilgi ve kayıt linki ayar açıklamasında mevcuttur.
    *Admin KP » Forum Ayarları » Spam Temizleme İşlemi Ayarları
  • Yeni eklenen, Stop Forum Spam Ayarlarını yapılandırın.
    *Admin KP » Forum Ayarları » Stop Forum Spam Ayarları
  • Admin KP » Forum Ayarları » İletişim Ayarları kısmında gerekli ayarları yapın.
  • Admin KP » Forum Ayarları » Portal Ayarları kısmında yeni ayar mevcut, ''Portal Sayfasında Hangi Forumlardaki Konular Gösterilsin?'' kısmında gerekli ayarı yapın.
  • Admin KP » Forum Ayarları » Sunucu ve Optimizasyon Ayarları » ''Minify CSS Modeli Aktif Edilsin Mi?'' kısmında seçeneği ''Evet'' olarak seçin.
  • Admin KP » Forum Ayarları » Kullanıcı Giriş ve Kayıt Ayarları » ''Güvenlik Soruları Gösterilsin Mi?'' kısmında seçeneği ''Evet'' olarak seçin.
    Admin KP » Forum Ayarları » (Sol Menüde En Altta) » Güvenlik Soruları kısmından güvenlik sorularınızı oluşturun.
  • Admin KP » Forum Ayarları » Kullanıcı Profili Ayarları » ''Varsayılan Kullanıcı Avatarı'' ve ''İzin Verilen Gravatar Derecelendirmesi?'' ayarlarını yapılandırın.
  • Admin KP » Forum Ayarları » Tıklanalabilir İfadeler & BB Kodları kısmında gerekli tüm ayarları tek tek inceleyip yapılandırın.

• Bu üsteki yazdıklarımın haricinde diğer gerekli tüm forum ayarlarınıda tek tek kontrol edip ayarlayın.

Eklenti sürümlerinizi yükseltmek için;

Ayrıca bakınız, farklı bir anlatım için şuradaki işlemleride uygulayabilirsiniz.

Hatırlatma:
Pro paket kullanıcılarıda aynı işlemleri uygulayıp, 1.8 orjinal sürüme geçiş/güncelleme yapsınlar. İlerleyen günlerde yeni pro paket çalışması tekrar yapılacaktır. Pro paket çıkacak diye kimse beklemesin ve sitelerini güncellesin arkadaşlar.

Alıntı Kaynak: MyBB.Com.TR
Hocam bende yazılar ortalandı admin kp teması bozuldu 1.8 teması yükleyincede bozuluyor
(04-09-2014, Saat:20:56)masterbilgi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Hocam bende yazılar ortalandı admin kp teması bozuldu 1.8 teması yükleyincede bozuluyor

Her ihtimale karşı yedek almışsınızdır umarım ? Gülümseme
(04-09-2014, Saat:20:56)masterbilgi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Hocam bende yazılar ortalandı admin kp teması bozuldu 1.8 teması yükleyincede bozuluyor

Şuradaki anlatımı deneyin.

(28-08-2014, Saat:16:46)xpserkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ne yapacaksınız peki?
Ben yapabileceğiniz en güzel, kısa ve temiz bir yol öneriyorum;
1.8 sürümüne geçiş yapacaksınız eğer, sitenizin mybb sürümü 1.8'den önce yayınlanan son sürüm olacak misal şu anki son sürüm 1.6.15, 1.8 ile beraber eğer 1.6.16 gelmez ise ya da gelirse farketmez 1.6.16 güncellemesini yapmanıza gerek kalmaz ve direkt 1.8 geçiş işlemini yapabilirsiniz. Burada son sürüm kullandığınızı farz ediyorum, önce sağlam bir full yedek alacaksınız, daha sonra üstede de belirttiğim gibi tüm eklentilerinizi ve temalarınızı (default tema hariç) sileceksiniz ve ardından geçiş yapacaksınız. Son olarak geçiş yaptıktan sonra, tekrar PhpMyAdmin paneline girip sadece forumun veritabanı yedeğini alıyorsunuz ve veritabanını + FTP'deki dosyaların tümünü siliyorsunuz. Daha sonra tekrar sıfır kurulum paketini yükleyerek yeni bir veritabanı oluşturup sıfır kurulum yapıyorsunuz, ardından sıfır kuruluma ait veritabanı tablolarını silip (veritabanı silmiyorsunuz sadece tabloları) almış olduğunuz veritabanını içe aktarıyorsunuz yani import edeceksiniz. Bu işlemin ardından da Admin KP => Araçlar & Bakım => Sayım & Yapılandırmaları tek tek çalıştırıp son olarakta => Önbellek Yönetiminden tüm önbellekleri yeniden güncelleyeceksiniz. Böylece temiz bir geçiş sağlamış olacaksınız ve kesinlikle bu şekilde işlem yapmanızı tavsiye ediyorum. Eskiye dair birşe kalmamış olur ve herşey güncel olmuş olur. Bu arada FTP'den ./uploads klasörünüzü geri yüklemeyi unutmayın eğer avatar ya da ek dosyalar varsa sayım yapmadan önce ./uploads klasörünü yüklemeniz gerekir aksi halde hata olarak görünecektir.
Hocam ben 1.6.11 den geçtim 1.8 e o yüzden mi böle olmustur çünkü editörde bozuk
HARİKA Kalp - Sevgi SİTEMİ AÇACAĞIMDA GEÇECEĞİM.
(04-09-2014, Saat:21:02)masterbilgi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Hocam ben 1.6.11 den geçtim 1.8 e o yüzden mi böle olmustur çünkü editörde bozuk

Konuyu okumadan geçtiğin için yardımcı olamıyorum kusura bakmayın hocam.
Yedekleriniz varsa eğer geri yükleyin ve sürümünüzü 1.6.14 ya da 1.6.15 sürümüne yükseltip tekrar 1.8 sürümüne geçiş yapın.
evet yükledim yedekleri ben 1.6.14 de güncelledim pro sürümü şimdi 1.8 güncellicem

Arkadaşlar her şey tamam editör sorunlu
Sayfalar: 1 2 3 4 5