MyBB Depo Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: MySQL Sürümü
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
(30-12-2013, Saat:23:44)xpserkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Edit: XpSerkan,
Bu güncelleme; 4 güvenlik açığı ve 10 rapor edilen hata düzeltmesi içermektedir. Herhangi bir tema şablonu değişikliği söz konusu değildir ve sadece 2 dil dosyası yenilenmiştir. Ayrıca bu sürümle beraber 4 baytlık UTF-8 desteğide kullanıma sunulmuştur. 4 baytlık UTF-8 desteği MySQL sürümü 5.5.3 ya da daha üstü gerektirmektedir.
4baytlık UTF-8 desteğini eğer MYSQL sürümünüz 5.5.3 veya daha üstü ise;
./inc/config.php dosyasındaki şu satırı bulup;
PHP Kod:
$config['database']['encoding'] = 'utf8'

Şu şekilde değiştirmeniz yeterlidir.
PHP Kod:
$config['database']['encoding'] = 'utf8mb4'

Dikkat-Uyarı-Kural Uyarı: MYSQL sürümünüz 5.5.3 veya daha üstü ise bu özelliği üsteki şekilde düzenleme yaparak kullanabilirsiniz, ancak yedek alıp başka bir sunucuya taşındığınızda eğer oradaki MYSQL sürümü 5.5.3'den aşağı ise, o zaman veritabanı yedeği almanız mümkün değil! Alsanız dahi hata verip çalışmayacaktır bilginize..

Bunu kurulumdan öncemi sonramı yapacağız?
kesin bilmiyorum ama sonra olabilir
(27-01-2014, Saat:15:40)ParpaLess Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]kesin bilmiyorum ama sonra olabilir

kesin lazım bana sonradan sil baştan yapmak istemem :S
Kurulumdan sonra yapınız.O kodu değiştirdikten sonrada admin panelinden utf8 dönüştürme yapınız.
direk 4 byte utf 8 unicode seçsem kurulumda?

Bu şekilde olmazmı?
resim
(27-01-2014, Saat:16:54)tufan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]direk 4 byte utf 8 unicode seçsem kurulumda?

Bu şekilde olmazmı?
resim
Olur sıfır kurulum ne zamandır yapmadığım için görmemişim eğer öyle seçenek var ise o ayarı seçiniz.Kurulum bittikten sonra config.php ye bakınız o kod eklimi değilmi diye.
(27-01-2014, Saat:17:07)Smyrna35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(27-01-2014, Saat:16:54)tufan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]direk 4 byte utf 8 unicode seçsem kurulumda?

Bu şekilde olmazmı?
resim
Olur sıfır kurulum ne zamandır yapmadığım için görmemişim eğer öyle seçenek var ise o ayarı seçiniz.Kurulum bittikten sonra config.php ye bakınız o kod eklimi değilmi diye.

ekli