MyBB Depo Forum
[MD - 1.6] Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - Baskı Önizleme

+- MyBB Depo Forum (https://mybbdepo.com)
+-- Forum: MyBB Genel Depo (https://mybbdepo.com/mybb-genel-depo-forumu)
+--- Forum: MyBB Güvenlik (https://mybbdepo.com/mybb-guvenlik-forumu)
+--- Konu Başlığı: [MD - 1.6] Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... (/admin-klasoru-ve-config-php-nin-adinin-degistirilmesi-konusu.html)

Sayfalar: 1 2 3

Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - 007combatant - 16-10-2011

Anlatım: SeNCeR

Bu değişiklikle Admin paneline verdiğimiz değişiklik adı uzantısıyla girilir.

Bu değişikliğin adını ornek olarak belirleyelim. Siz kendinize göre ornek olarak yazdığım yerleri kimsenin bilemiyeceği bir isim girin...

siteadi.com/admin olarak girilirken bu değişiklikten sonra...
siteadi.com/ornek olarak girilecektir...

Önemli Not: Bu değişiklikleri uygulamadan önce dosyalarınızın yedeklerini mutlaka alın... Forumunuzu güncelleyeceğiniz zaman yaptığınız bu değişiklikleri mutlaka geri almalısınız. Yani orjinal haline çevirmelisiniz. Yoksa güncellemede hatalarla karşılaşırsınız...

1- İlk önce FTP'den admin klasörünün üstündeyken rename (Yeni isim) seçeneğini kullanarak adını ornek olarak değiştirelim...

2- inc/init.php'yi editleyin..

Bul:
Kod:
$config['admin_dir'] = "admin";

Değiştir:
Kod:
$config['admin_dir'] = "ornek";

3- inc/config.php'yi editleyin..

Bul:
Kod:
$config['admin_dir'] = 'admin';

Değiştir:
Kod:
$config['admin_dir'] = 'ornek';

==========================================================

config.php nin adının değiştirilmesi...

Bu adımda da dosya adını destek olarak belirliyelim. Siz tabiki kendinize göre değişik bir isim vereceksiniz.

1- FTP den inc/config.php'nin üstündeyken rename (Yeni isim) seçeneğini kullanarak adını destek.php olarak değiştirelim...

2- FTP den inc/init.php'yi editleyin..

Bul:
Kod:
if(!file_exists(MYBB_ROOT."inc/config.php"))

Değiştir:
Kod:
if(!file_exists(MYBB_ROOT."inc/destek.php"))

Bul:
Kod:
require_once MYBB_ROOT."inc/config.php";

Değiştir:
Kod:
require_once MYBB_ROOT."inc/destek.php";

3- inc/functions.php editleyin.

Bul:
Kod:
require MYBB_ROOT."inc/config.php";

Değiştir:
Kod:
require MYBB_ROOT."inc/destek.php";

Bu şekilde güvenliğimizi arttırmış oluyoruz...

Alıntı Kaynak : mybbdestek.com

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - swdaa123 - 17-05-2012

Bence Sadece "isim.php" yapmasınlar.
"maviredgreen.sporcuali" .php yide değiştirsinler ben böyle kullanıyorum . + güvenlik Süper

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - skytr - 24-12-2013

config.php yok config.default.php var ne yapacaz burda

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - Martesz - 16-03-2014

admın panel yolunu degıstırmeye calıstıgımda msq hatası alıyorum yardımcı olurmusun ?

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - Relay - 31-07-2015

(17-05-2012, Saat:16:33)swdaa123 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence Sadece "isim.php" yapmasınlar.
"maviredgreen.sporcuali" .php yide değiştirsinler ben böyle kullanıyorum . + güvenlik Süper

kesinlikle önermem hocam. phpyi down etseler içeriğini okuyamazlar. lakin siz maviredgreen.sporcuali yaparsanız sporcuali diye global bir uzantı olmadığından dosyanız .txt gibi dışardan okunabilecek. bu + güvenlik diye düşündüğünüz şey size - güvenlik olarak döner hocam aman ha..

bazı kodlar var tabi .htaccess den php değiştirebilirsiniz falan filan ama .php en sağlıklısı.

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - muzaffer - 11-09-2015

Admin panelinde Sistem durumunda yazma hatası gözükenler aşağıdaki işlemi uygulasınlar Süper

İlk önce ftp'den bu yolu izleyin "adminpaneliniz/modules/tools/system_health.php" yi açın. aşağıdaki kodu  aratın;

Kod:
if(is_writable(MYBB_ROOT.'inc/config.php'))

Ek Olarak;

Görünen ismini'de değiştirmek için yine aynı dosya içerisindeki şu kodu aratın;

Kod:
$table->construct_cell("./inc/config.php");

ve config'in ismini ne koyduysanız onu yazıp kaydedip çıkın.
  Süper

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - rojinam - 17-08-2016

usta yaa ben yaptım ama site çöktü eski haline getirme imkanım yok mu yaptıklarımı geri aldım şu hata ile karşılaştım

resim

Cvp: Admin klasörü ve config.php'nin adının değiştirilmesi... - heedlessness - 17-08-2016

Malesef pek munkün gorunmüyo ama yerinde olsam azimle bi site daha acarım bu sefer hataya düşmemek için yedek alırdım kola gelsin