MyBBDepo - Türkiyenin MyBB Deposu Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
EmreKarakaya avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Derecelendirme: 5/5 - 1 oy

Cloudflareyi Ayarlayarak Sitenizi Hız Manyağı Yapın


Sponsor Reklam

Çevrimdışı EmreKarakaya
 Tarih: 22-10-2012, Saat:23:46
#1
Merhaba Arkadaşlar

Birçok Webmaster Cloudflareyi kullanır.Ve Bazıları Sadece Cloudflareyi aktif etmekle bütün herşeyin biteceğini sanırlar.Aslında Gerçek hızı yakalamak için cloudflareyi ayarlarıyla muhteşem hale getirmeliyiz.Peki bu nasıl mı olacak ?

Ayarlara Geçersek Cloudflare hesabınıza giriş yapıp domain ayarlarına gelin.Sizi bir çok ayar karşılıyacak.İşte Burada aşağıdaki açıklamalardan faydalabilirsiniz

Güvenlik profili : Güvenlik Profili Seçimi Çok Önemlidir.Öncelikle Şunu bilmelisiniz ki Yükseki Seçmenizi Pek Önermiyorum.Neden olarak cloudflare çoğu kullanıcınızı bezdirebilir.Ben orta seçeneği kullanıyorum sizede tavsiye ederim.

Mücadelesi geçit TTL : Kullanıcı Cloudflare güvenliğini geçtikten sonra ne kadar süre boyunca tekrar cloudflare güvenliğine takılmayacağını seçebilirsiniz.Ben 45 dakikayı kullanıyorum size de tavsiye ederim

Hotlink Koruması : Hotlink koruması ile aylık trafiğimizi yeteri oranda düşürebiliriz.Bende şu an kapalı.Çünkü kendi hostuma resim yüklemiyorum.Ancak eğer siz kendi hostunuza resim yüklüyorsanız bu özelliğin devrede olmasını tavsiye ederim

Seviye önbelleğe alma :
Bu bölümde sitenizin kullanıcı tarayıcısında nasıl önbelleke alınacağı belirtilir.Burada Aggressive'yi seçmenizi tavsiye ederim

Minimum TTL süresi dolacak :
Burada Sitenizin Önbelleğinin kullanıcıda kaç gün kalacağını gösteriyor.Eğer sitenizde değişiklik yapmıyorsanız biraz uzun belirleyebilirsiniz.

Otomatik minify (Web optimizasyon) : Bu özellik js , css , html dosyalarınızı sizin için optimizasyona tabi tutar.Bende üçüde seçili.

Roket Loader ™ (Web optimizasyon) : Bu özellik ben bu yazıyı yazdığımda beta olarak veriliyor.Ayrıca benim kullandığım script mybb bu özellikte editör hatası veriyor.Bu nedenle ben bu özelliği kullanmıyorum.Kullanacak arkadaşlarımız özelliği aktif ettikten sonra js dosyalarının çalışıp çalışmadıklarını denesinler lütfen

Otomatik IPv6 : Bu özelliği güvenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum

Ücretsiz Özellikleri Bu kadar arkadaşlar sizinde eklemek istedikleriniz varsa buyrun
Cevapla
Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çevrimdışı yamyamix
 Tarih: 23-10-2012, Saat:11:26
#2
Hocam ben bu yazıdan bişey anlamadım. Cloudflare ne oluyor ki..
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı EmreKarakaya
 Tarih: 23-10-2012, Saat:16:09
#3
Cloudflare Sitenize Bedava Bulut Sunucu Sağlar Bulut Sunucu Nedir

Bulut sunucu müşteri nerede ise sanal sunucunun orada olduğu web hosting türüdür. Kaynağı dinamik bir şekilde ihtiyaca göre ayarlanabilen bir altyapıya sahiptir. Kısacası, sizin web sitenizin asla kapanmayacağı anlamına gelir. Eğer daha fazla alan veya bant genişliği gerekiyorsa, bulut hosting barındırma ihtiyaçlarına uygun şekilde otomatik olarak ayarlar. Daha az kaynak gerekiyorsa, çok çabuk uyum sağlar. Ve en iyi tarafı ise, size her ay sadece kullandığınız kadar ödemeyle mükellef tutar.

Bulut web hosting temeli
Bulut hosting, kişisel ya da kurumsal web site barındırmak için mükemmel bir çözümdür. Kaynak kullanımı ayarlanabilir. Web hosting hizmeti için çok fazla ödeme yapıp çok az kaynak kullanma gibi sorunları ortadan kaldırır. Bulut Web siteleri, birden fazla sunucu üzerinde olduğundan, kaynağa ihtiyacınızı duyulduğu an, istediğiniz kadar kaynağa erişmeniz mümkündür.

Bulut web hosting faydaları

Bulut web hosting, günümüzün web hosting türlerine göre yeni bir kavramdır, ama pek çok özelliğiyle ağır basmaktadır.

Ölçeklenebilirlik: Klasik web hostinglerde kaynak yetersiz geldiği zaman siteniz kapanır, ya da ekstra ödeme yapmadan kaynak yükseltilmesine gidilmez. Bulut barındırmada daha fazla alan, bant genişliği ve sunucunuza ekstra kaynak gerekiyorsa otomatik olarak size verir. Kaynak ihtiyaçlarınızı bulut sunucu karşılar ve buna göre bir ödeme çıkarır.

Etkin maliyet: Sadece ne kadar kaynak kullanırsanız o kadar ödeme yapmanız, talep edilir. Hiçbir zaman kullanmadığınız kaynaklar için para ödemezsiniz. Örnek verecek olursak klasik web hosting sunucularında 3 gb trafik limiti aldığınız zaman, o ay sadece 1 gb trafik limiti kullansanız bile, 3 gb trafik limitinin, ücretini ödemeniz gerekecektir. Bulut sunucuda, sadece kullandığınız kadar ödersiniz.

Daha güvenilir: Web siteniz, birden çok sunucu üzerinde barındırılır ve biri kapanır ise diğer sunucu devreye girer. Web siteniz hiçbir etkilenme yaşamadan daima çalışmaya devam eder.

Sizin için en uygun hosting, bulut hosting mi?
Bulut barındırma, kişisel ve firma web siteleri olmak üzere binlerce kişi tarafından kabul edilmiş ve barındırma alanında büyümeye devam ediyor. Güvenilir olması ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabiliyor olması tercih nedenidir. Çok az kaynak isteyen web siteleri için bulut hosting her zaman avantajlı olmaya bilir. Eğer portallar, blog ya da kurumsal web sitesi için kuşku yoktur ki bulut web hosting mükemmel bir tercih olacaktır. Daha küçük, kişisel web siteleri için bulut web hosting henüz erken olabilir, ama teknoloji ilerledikçe bulut hosting her türlü web sitesi için uygun olup olmadığı daha net ortaya çıkacaktır. Herkes gelecekte, web sitelerini bulut sunucu üzerinde barındırıyor olacak.
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı Smyrna35
 Tarih: 15-07-2013, Saat:17:37
(Son Düzenleme: 15-07-2013, Saat:17:38, Düzenleyen: Smyrna35.)
#4
Ücretsiz kullanıcılar için ideal ayarlar şunlardır.

Basic Security Level LOW Eğer bunu medium veya high seçerseniz giderek daha çok ziyaretçi sistem tarafından engellenir (challanged). Uyarı ekranı

"3 Bu web sitesi internetteki virüs ve malware ile etkin mücadele projesinin parçasıdır.
Çoğu zaman insanlar bilgisayarlarına bulaşmış sorunlardan habersizdir.
4 Bilgisayarınız veya network (IP adresiniz) muhtemel bulaşmış bir sorunla karşı karşıya gözüküyor.
Size bu konuda gerekli önlemleri almanız için uyarı yapmış bulunuyoruz.
5 Bu mevcut sorunu çözmek için:
6 Bilgisayarınızda mevcut anti-virüs, anti-malware ya da diğer güvenlik program güncellemerini kontrol edip gerekliyse güncelleyiniz.
7 Bilgisayarınızı güvenlik yazılıyla tamamen taratıp tüm olası bulunan virüs, solucan, trojan veya diğer bulaşmış sorunları temizleyiniz.
8 Sonuç olarak bilgisayarınız veya içinde bulunduğunuz network (ip adresi) bulaşmış sorundan arındırıldığında, bu uyarıyı almayacaksınız.
9 Web sitesine girmek için:
10 Aşağıdaki kelimeleri mevcut alana giriniz. Bir hata olduğuna inanıyorsanız, web sitesi sahibine gidecek bir not bırakabilirsiniz.
11 Tüm bilgisayar sistemimi bir antivürüs yazılımıyla tarattım
..."

Eğer önemli bir site tutuyorsanız güvenlik ayarları mutlaka maximum düzeyde tutun ama amaç performanssa ve yanlış uyarı alanları azaltmak isterseniz lowa yönelin..

Caching Level Burada 2 türk cachleme yapılmaktadır bu sizin kontrolünüzde temel cachleme, BASIC, bu sayede tüm temel resim, css, js dosyalarınız sistem tarafından emilip en yakın datacenterdan istek yapan sunculara verilir.

Diğeri ise AGRESSIVE cachlemedir. Bunda tüm sitede örneğin bir resim ve resme bağlı sorguları sistemce cachelenir. Agressive seçmeniz bant tasarrufu açısından menfaatinizedir

Challenge Passage TTL Bir şekilde cloudflare tarafından kötü etiketlenmiş kişiler challenge sayfası bir çeşit uyarı sayfasına alınırlar. Bu sayfada onlardan bir cacpha (resim onayı) geçmeleri istenir. Ancak kiş igeçtikten sonra tekrar uyarı almaması için belirli bir süre verebilirsiniz. Eğer çok kısa verirseniz örneğin 5 dakkada bir kişiye cacpha sorulabilir. Buda can sıkıcıdır siz 1 gün (1 day) seçerek bu tür durumu engelleyebilirsiniz.

Outbound Links Dışarı çıkan linkleri saymak isterseniz cloudflare bunu mümkün kılıyor ama hız açısından seçmemenizi öneriyoruz.

E-mail Address Obfuscation Sitenizdeki içinde @ geçen tüm email adresleri kalıntılrı otomatik olarak bir linkle capchaya bağlanırlar bunu yaparak spam email Toplama botların (spider) sitenizdeki emaillere erişimleri engelleyebilirsiniz. Seo açısından şu an önermiyorum. Bu geçişi teknik olarak bugı kendilerine bidirdim düzeltecekler. Gelişmeyi burdan duyururuz takip edin.

Server Side Exclude (SSE) herhangi bir şeyi challange edilmiş kişilerden saklamak isterseniz bu SSE etiketleriyle yapabilirsiniz.
Kod:
<!--sse--> Şüpheli ziyaretçiler, telefonları veya bu aradaki numaraları göremez 555-555-5555 <!--/sse-->

gibi bir kuralı işletebilirsiniz.

Always Online Bu siteyi sürekli açık tutma opsiyonudur ve kesinlikle seçmenizi öneririz. Seo açısından siteniz olaki kapandı veya bir sıkıntı oldu websnucusu başarısız oldu bu durumda cloudflare sitenin 1 saat önceki kopyasını yayına vermektedir.

IP Geolocation Bu seçenek gelen ziyaretçilerin lokasyon (ülke) ve IP adresi bazda engellemek veya izin vermek işlemlerini yapmanız için gereklidir. Açık tutmanızı öneririz. Olaki bir gün çinden, koreden, vietnamdan vb. istemediğiniz bir trafik alırsınız buradan kolayca engelleyebilirsiniz.

Google Analytics Evet google analitics hesabınıza ait numarayı buraya girdiğinizde tüm sayfalarınızın 404 ler dahil istatiksel bilgileri ölçebilirsiniz. En optimize google analitics kodu kullanılarak yine serverda yavaşlamanın önüne geçiliyor. Klasik google analitics siteyi yavaşlatmaktadır. Ama burda o kullanılmıyor.

Browser Integrity Check Botlar genelde mevcut browser headerlarını taklit ederler. Bunu aşmak için geliştirilmiş bir ayardır. Sistem browser headerın gerçekmi sahtemi olduğu ayırt edip challange (uyarı) sayfasına atmaktadır. Olası yanlışlıklarda yine ip adresi güvenilir listesine eklediğinizde bu uyarıda kaldırılabilir.

Hotlink Protection Hotlink bir başka sitenin sizin serverınızdaki kaynaklara kanca atmasıdır. bir çeşit sizin serverınızdan çağırması olayıdır. Bazen uyanık bazı kişiler sizin serverdaki resimlere kaynak gösterip sizin serverın yorulması sağlayabilir.
Bunu açmanızı öneririz eğer paylaşılmaması istiyorsanız resimlerin.

Bunun için sistemde bir çözüm geliştirilmiş. açtığınız anda artık kimse bu resmi sizden alamıyor.
Yinede paylaşmak istediğiniz bir resim varsa...
Kod:
http://siteniz.com/images/hotlink-ok/resimler.jpg
hotlink-ok klasörüne koyup açabilirsiniz.

Development Mode
Bu seçeneği aktif ettiğinizde sistem cachlenmeleri durdururur. Bu süreçte css ve jslerinizde bir takım tuhaflıklar varsa tespit edebilirsiniz. Kapalı konumda gelir. Çok özel ayar veya kontrol durumunda geçici olarak açmanızı öneririz.

Kaynak :
Kod:
http://www.webmastersitesi.com/hosting-sohbet/111782-ideal-cloudflare-ayarlari-ucretsiz-hesaplar-icin.htm
Cevapla
Bunu Beğenenler: S.G

Çevrimdışı keles1234
 Tarih: 21-07-2013, Saat:18:19
#5
hocam cloudflara ayarlarında ayrıca domain e nameserver yazmaya gerek varmı ns3 cloudflare gibi
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı Smyrna35
 Tarih: 21-07-2013, Saat:21:38
#6
(21-07-2013, Saat:18:19)keles1234 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam cloudflara ayarlarında ayrıca domain e nameserver yazmaya gerek varmı ns3 cloudflare gibi
Sitenizi eklerken gerekli ns adreslerini veriyor onlar ile nslerinizi değiştiriniz aksi halde çalışmayacaktır.
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı keles1234
 Tarih: 21-07-2013, Saat:23:20
#7
vermedi hocam ya nerde yazacak onlar
Cevapla
Bunu Beğenenler:

Çevrimdışı Smyrna35
 Tarih: 21-07-2013, Saat:23:27
#8
Kod:
http://mybbdepo.com/cloudflare-kullaniyormusunuz-anket-konusu.html?page=2
Kurulum hakkında bilgi için bakınız.
Cevapla
Bunu Beğenenler:

 
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi