MyBB Depo Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Veritabanı Bakım & Optimize Yapımı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Öncelikle haftada bir yada 15 günde bir, admin paneli / araçlar & bakımdan / sayım & yapılandırmayı çalıştırabilirsiniz.

Bunun dışında, veritabanı için şu tabloları sık sık temizlemek faydalı olacaktır..

15 günde bir yada ayda bir temizlenmesi/boşaltılması gereken mybb tabloları:

Onay-Cevap mybb_adminlog Sağ Ok (Admin/yönetici kayıtlarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_captcha Sağ Ok (Kayıt sırasında Kullanılan Güvenlik kodu, (resim doğrulama) kodlarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_maillogs Sağ Ok (Alıcısına gitmeyen/ulaşmayan e-Mail hatalarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_moderatorlog Sağ Ok (Moderatör kayıtlarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_privatemessages Sağ Ok (Tüm üyelerin özel mesajlarının depolandığı tablodur. Giden/Gelen/Taslak vs.)
Onay-Cevap mybb_searchlog Sağ Ok (Sitede yapılan tüm arama sorgularının/sonuçlarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_sessions Sağ Ok (Siteye yapılan tüm giriş/çıkış çerez (cookies) Kayıtlarının depolandığı tablodur.)
Onay-Cevap mybb_tasklog Sağ Ok (Sayım & yapılandırma, bakım ve onarım gibi kayıtların depolandığı tablodur.)

Bunların dışında, varsa eğer gereksiz yere yüklediğiniz eklentileri + temaları silmenizde fayda vardır. Sitenizde çok aşırıya kaçmamak kaydı ile az ve öz grafik/icon kullanın ki kasma vs. olmasın.

Ayrıca, sitenizde kullanacağınız temayı sade ve kullanım bakımından rahat çalışabilecek, cpu'yu kasmayacak bir tema olarak seçmenizi öneriyorum..

Not: Üsteki tablo boşaltma işlemlerini yapmadan önce mutlaka veri tabanı yedeğinizi alınız..
(Eğer elinizde son yedek yoksa ve yanlış bir tabloyu boşaltırsanız geri dönüşü yoktur.!)

Bkz: Kaynak 

NOT : MDP de böyle bir konu göremedim ve bu bilgileri konu olarak açmanın faydalı olacağını düşündüm. Anlatım komple xpsrkan'a aittir. Konu direk olarak kopyala yapıştır olarak açılmıştır Gülümseme