MyBB Depo Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: MyBB Google Seo Plugin - [v1.6.8 - Türkçe]
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5
MyBB Google-Seo 1.6.8, Arama Motoru Optimizasyonu , Seo dostu url, Sitemap, Meta Tag, Yönlendirme, 404 Sayfaları için Seo eklentisi
mybb-google-seo-1.6.8.png
Bilgi-Kaynak Google Seo Plugin - Hakkında:
MyBB Google Seo eklentisi ile forumunuza özel 404 hata sayfaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca Google Seo eklentisi forumunuzun her sayfasına özel otomatik olarak meta tag, (Descriptions) etiketide oluşturmaktadır. Google seo eklentisi, forumunuzun URL yapısını Türkçe karakter formatı ile uyumlu hale getirip, tam bir Seo dostu olmasını sağlamakla yetinmeyip, dinamik bir ''site haritası''da, (Sitemap) oluşturuyor ve her sayfaya özel (Canonical) etiketi'de ekliyor.

Eklenti-Plugin Eklenti ismi: MyBB Google-Seo Plugin
Yapımcı Eklenti Yapımcısı: frostschutz - (Andreas Klauer)
Çevirmen Türkçe Çeviri: xpserkan
Güvenlik Eklenti Güvenlimi ?: Güvenli Onay-Cevap
Versiyon-Saat Eklenti Versiyonu: 1.6.8 (Final Sürüm)
Araç-Test Test Durumu: Denemiştir-sorunsuz Onay-Cevap
MyBB Uyumlu Olduğu Sürüm: MyBB - 1.6.15, 1.6.16 ve 1.8.x

Bilgi-Kaynak Minimum Sistem Gereksinimleri:
  • NoktaMySQL 5
    NoktaApache 2
    NoktaPHP 5.1.0
    Noktamod_rewrite desteği
    Noktambstring desteği Sol Ok (Bu özellik genelde ücretli hosting hizmeti alan sitelerde vardır. fakat, yinede firmanıza olup olmadığını sorun, eğer yoksa Türkçe karakter sorunlarının yaşanmasında en büyük rolü oynar ve Free hosting hizmeti veren sitelerde genelde yoktur.)
    NoktaPluginLibray-12 Dahili url link - Internal link yada daha üstü
    NoktaLinux Sunucu
    NoktaUTF-8 tabanlı mybb forum
    NoktaMyBB 1.6.12 ya da daha üstü

Google Seo Eklentisinin Temel Özellikleri Şöyle Sıralanıyor;
  1. Google Seo 404:
    • Nokta x Hata sayfalarını 200, 404 hata koduna çevirme.
      Nokta 404 hata sayfalarına, Google 404 özel arama widget'ı ekleyebilme.
      Nokta Özel HTTP protokol yanıt kodları (hata sayfası kodları) ekleyebilme.
  2. Google Seo Meta:
    • Nokta Kategori/Forum sayfalarına, Forum açıklamalarının ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
      Nokta Konu sayfalarına, Konuların ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
      Nokta Arşiv sayfalarına, forum ve konuların ilk 160 karakterini, meta etiketi ''description'' olarak otomatik oluşturabilme/kullanabilme özelliği.
      Nokta Canonical standart sayfa URL etiketleri oluşturabilme özelliği.
      Nokta Nofollow (rel="nofollow") URL/link Etiketi ekleyebilme özelliği.
  3. Google Seo Yönlendirme:
    • Nokta Yeni URL'lere, eski URL'leri yeniden yönlendirebilme, (örnek: showthread.php?tid=12330 linkini otomatik konu-xxx.html şeklinde yönlendirir.) Bu URL kırılmalarını ve çift içeriği önler.
  4. Google Seo Sitemap - Site Haritası:
    • Nokta Dinamik .xml tabanlı Site Haritası oluşturur, (Sitemap-index.xml)
      Nokta Arama motorları tarama olmadan içeriği bulur.
  5. Google Seo URL:
    • Nokta Standart URL yerine ''Seo dostu'' destekli yeni özel URL formatı kullanabilme.
      Örnek-ler;
      site-adı.com/forumdisplay.php?fid=182 Sol Ok yerine Sağ Ok site-adı.com/forum-adi
      site-adı.com/showthread.php?tid=12330 Sol Ok yerine Sağ Ok site-adı.com/konu-adi.html
      Nokta UTF-8 URL'leride destekler.
      Nokta Uniquifier olmayan uygulanır, (Benzersiz URL Formatları)

öneri - Fikir URL Yapısı Hakkında Öneriler:
Bildiginiz gibi google seo eklentisi ile neredeyse dilediğiniz şekilde URL yapısını ayarlamak mümkün, wordpress sistemi gibi olmasada en azından tatmin edici özelliklere sahip.
URL yapılarını kurulum sırasında, kendi zevkinize göre ayarlama şansınız var, nasıl mı?

Örneklere bakacak olursanız, eminim daha iyi anlamış olacaksınız ne demek istediğimi.

Forum-lar için URL Formatı Örnekleri:
Bir Film , Dizi , Sinema sitesi için örnekler:
  • Orjinal Format: forum-{url} Sağ Ok forum-forum-adı
  • kategori-{url} Sağ Ok kategori-forum-adı
  • kategori-{url}.html Sağ Ok kategori-forum-adı.html
  • film-{url} Sağ Ok film-forum-adı
  • film-{url}.html Sağ Ok film-forum-adı.html
  • dizi-{url} Sağ Ok dizi-forum-adı
  • dizi-{url} Sağ Ok dizi-forum-adı.html
  • sinema-{url} Sağ Ok sinema-forum-adı
  • sinema-{url} Sağ Ok sinema-forum-adı.html
Konu-lar için URL Formatı Örnekleri:
Film adı: ''İnanılmaz Örümcek Adam 2'' olsun, bakın film siteleri için konu-ların URL yapısıyla nasıl oynayabiliyoruz.
  • Orjinal Format: konu-{url}.html Sağ Ok konu-inanilmaz-orumcek-adam-2.html
  • {url}-online-izle.html Sağ Ok inanilmaz-orumcek-adam-2-online-izle.html
  • online-{url}-izle.html Sağ Ok online-inanilmaz-orumcek-adam-2-izle.html
  • {url}-filmi.html Sağ Ok inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi.html
  • {url}-filmi-izle.html Sağ Ok inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html
  • {url}-filmi-online-izle.html Sağ Ok inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-online-izle.html
  • online-{url}-filmi-izle.html Sağ Ok online-inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html
Üsteki vermiş olduğum örnekleri kendi zevkinize göre, URL'nin başına veya sonuna dilediğiniz önek kelimeyi ekleyebiliyorsunuz.
Bu işlemi ''Seo URL Ayarları'' bölümünden yapabilirsiniz.

Dikkat-Uyarı-Kural Hatırlatma:
Ön ek kelimelerini kaldırmayın ancak url başında ya da sonunda farklı kelime-ler kullanabilirsiniz, kaldıracak olursanız eğer url hataları oluşacaktır.

Kurulum-İnstall Eklenti Kurulum & Güncelleme: Resimli anlatım konusu yenilenmiştir.

Demo Link Demo Link: http://destek.mybb.com.tr/

indir-download
MyBB Google-Seo Plugin v1.6.8 Full Türkçe Kurulum Paketi İndir[attachment=1318]
Eklenti MyBB 1.8 Sürümü için güncellenmiştir.
Wrench Rar Şifresi: mybb.com.tr

Dosya Hash'leriDosya: MyBB-Google-SEO-v1.6.8.rar
MD5: a544f824eef7a85f29ee87e9aed55baf
SHA-1: 43300ba73834539258468f45d3147ed9371e2cea

Google Seo Plugin Güncellemesi Nasıl Yapılır?
  • Güncelleme yapmak için; eski sürüme ait dosyaları FTP'den silin ve yeni sürüm dosyalarını yükleyin.
  • Güncelleme yapacak olanlar, /.htaccess ve /robots.txt dosyalarınızı silmeyin, Ayrıca paket içindeki /.htaccess ve /robots.txt dosyalarını yüklemeyin ki tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  • Daha sonra eski sürümdeki tüm ayarlarınızı aynı şekilde yeni sürüm içinde uygulayın. (Özellikle URL ayarlarınızın aynı olmasına dikkat ediniz.) URL ayarlarınız aynı olmaz ise, google index kırılmaları ile karşılaşırsınız.!
  • Eğer kullanmış olduğunuz ''PluginLibray'' eklentisinin sürümü eski ise, onun dosyasınıda ./inc/plugins klasöründen silip paket içindeki son versiyonu yükleyin. (Gerçi indirmiş olduğunuz paketi komple yükleyince eski dosyaları yenisi ile değiştirecektir fakat, siz yinede eski ne varsa silin ve yenileri yükleyin, üzerine atmaya çalışmayın çünkü, bazen bazı sunucularda dosya üzerine yükleme yapınca dosya güncelleme/yenileme işlemini tam olarak yapamayabiliyor.)
Dikkat-Uyarı-Kural Hatırlatma: Google-Seo v1.6.6 Dahili url link - Internal link veya Google-Seo v1.6.7 Dahili url link - Internal link sürümlerinden Güncelleme/geçiş yapmadan önce, her ihtimale karşı mutlaka (Full Backup - veritabanı dahil) yedeklerinizi almayı ihmal etmeyin.

Google-Seo v1.6.8 Yapımcı Revizyonları:
  1. Bu sürümde bir kaç hata düzeltmesi yapılmış ve yeni olarak, ''Google SEO Tweaks'' ayar grubu eklenmiştir.
    Bu ayar grubu: İndex/açılış sayfası olarak belirli bir forumun kullanımını sağlamaktadır. ''Google SEO Tweaks'' ayarlarından index/açılış sayfası olarak hangi forumun açılmasını istiyorsanız o forumun FİD numarasını ayar kutusuna eklemeniz yeterlidir.
    resim

Tarafımdan yapılan revizyonlar şöyle sıralanıyor:
  • Noktarobots.txt dosyası yeniden düzenlendi ve gereksiz yere eklenen, engelli dizinler kaldırıldı.
    NoktaBoş bir sitemap-index.xml Dosyası eklendi. [gereksiz birşey, bazıları neden ana dizinde sitemap dosyası yok dediği için eklendi Gülümseme]
    NoktaURL ayarlarındaki, (URL Formatları) olması gerektiği gibi ayar gerektirmeyecek şekle getirildi.
    NoktaPaket içine hazır halde .htaccess dosyası eklendi. (isteğe göre değiştirebilir.)
    NoktaPaket içine PluginLibray versiyon 12 Eklentisi ilave edildi.

Kaynak 1: http://community.mybb.com/thread-101262.html
Kaynak 2: http://destek.mybb.com.tr/showthread.php?tid=12413
Kaynak 3: https://github.com/frostschutz/Google-SEO/tags
Kaynak 4: https://github.com/frostschutz/PluginLibrary/tags

(09-08-2014, Saat:16:24)xpserkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Bilgi-Kaynak Duyuru: Eklenti yapımcısı artık 1.6 serisi için google seo eklentisini güncellenmeyeceğini bildirip son sürümü yayınlamıştır. Bundan sonraki yeni sürümlerin 1.8 üzerinden devam edeceğini belirtmiştir. Kısaca 1.6 serisi için artık tüm eklentilerin güncellemeleri durduruldu ve tüm çalışmalar 1.8 serisi için şimdiden sabitlenmiştir.

Alıntı Kaynak: http://destek.mybb.com.tr/showthread.php...2#pid83782
Teşekkürler.
Eklenti mybb 1.8 sürümünde çalışacak şekilde uyarlanıp/güncellenmiştir.
1.8 2 günde 1.6 farkı anlaşıldı 1.6da olmayan eklentiler 1.8de oldu Teşekkürler sizin sayenizde herşey I Love You MCTR Gülümseme
Kurdum fakat 500 Internal Server Error.
Bu işlerde yeni olduğum için soruyorum kolay birşey olabilir fakat ben bilmiyorum ama bu eklentiyi yükledim ama URL'lerim hala showthread şeklinde görünüyor. Admin KP'den de baktım ayarlara girdim herşey normal olması gerektiği gibi fakat hala durum böyle. Ne yapmam gerektiği konusunda bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.
(18-10-2014, Saat:03:00)asckoala Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bu işlerde yeni olduğum için soruyorum kolay birşey olabilir fakat ben bilmiyorum ama bu eklentiyi yükledim ama URL'lerim hala showthread şeklinde görünüyor. Admin KP'den de baktım ayarlara girdim herşey normal olması gerektiği gibi fakat hala durum böyle. Ne yapmam gerektiği konusunda bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Sayfalar: 1 2 3 4 5